Prečo je vyvažovanie kolies dôležité?

Aj keď ste náhodou automobilový analfabet, je viac než pravdepodobné, že ste sa už stretli s pojmom vyvažovanie kolies. Je dobré sa na zimu pripraviť aj tým, že pri prezúvaní pneumatík z letných na zimné, dáte kolesá aj vyvážiť (dobré pneuservisy to robia automaticky).

Cítite vibrácie? Je čas vyraziť do pneuservisu

Nevyvážené pneumatiky (ráfiky) sa prejavujú v prvom rade zníženým komfortom vo forme vibrácií, ktoré sú prenášané na cestujúcich. Toto vibrovanie má za následok nepravidelné a najmä predčasné opotrebovanie pneumatík. Určite nechcete, aby vaše auto bolo opotrebovávané viac než je treba, pretože to, okrem toho, že auto budete trápiť, znamená aj zvýšený výdaj financií.

Okrem toho, dnes sú čoraz viac v móde väčšie a širšie kolesá s nízkym profilom, čo kladie ešte väčší dôraz na dôležitosť kolesá vyvážiť naozaj dôsledne. Dokonca aj bez toho, aby vaše auto vibrovalo, je dobré aspoň každých, približne 20-tisíc kilometrov, zbehnúť do pneuservisu a kolesá dať preventívne vyvážiť. 

Nevyváženými kolesami totiž ohrozujete nielen svoje auto a svoju peňaženku, ale koniec koncov aj svoje zdravie. Okrem toho, že sa vám rýchlo ničia tlmiče, samotné zimné pneumatiky, riadiace tyče a ložiská, predlžuje sa aj vaša brzdná dráha, zhoršuje sa riadenie, znižuje sa priľnavosť… Je toho naozaj dosť, a pritom nejde o žiadnu obrovskú vec, ktorá by vyžadovala hodiny strávené v pneuservise.

Ako sa dajú zle vyvážené kolesá ešte spoznať?

Vaše zimné pneumatiky sú tým, čo vám sprostredkúva povrch vozovky. Keď máte kolesá nevyvážené, vaše auto, okrem toho, že vibruje volant, zvykne vibrovať aj celé, resp. občas máte pocit zachádzania zadnej časti vozidla. Pravidelne si sledujte aj opotrebenie behúňa pneumatiky – ak tam uvidíte čokoľvek nezvyčajné, radšej zbehnite do pneuservisu.

">

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *