• Domov
  • Technická podpora: Ako si vybrať správnu pneumatiku?

Technická podpora: Oplatí sa oprava pneumatík?

Informácie o pneumatikách

Oplatí sa oprava pneumatík?

Zákon o pneumatikách hovorí, že nesmú mať na vonkajšom povrchu poškodenia, vďaka ktorým by ste mali porušenú alebo obnaženú kostru. Čo sa týka dezénu, podľa Zbierky zákonov č. 464/2009 platí, že hlavné drážky v centrálnej časti musia mať hĺbku minimálne:

Typ vozidla
Minimálna hrúbka
L1e – dvojkolesové vozidlá s maximálnou rýchlosťou 45 km/h
1 mm
Ostatné – kategória M a N – motorové vozidlá, ktoré majú minimálne 4 kolesá, slúžia na prepravu osôb a nákladu
1,6 mm
Ostatné – kategória M a N – keď sú prezuté na zimné pneumatiky
3 mm

Ak zistíte, že sú vaše pneumatiky opotrebované, drobnejšie porušenia pneumatík nemusíte hneď riešiť ich výmenou. Ak zistíte chybu pri jazde, môžete použiť sadu na opravu pneumatík ako prvú pomoc.

Ak potrebujete núdzovo dôjsť do cieľa, môžete opravu vykonať vstreknutím schváleného prípravku do pneumatiky. Ak nechcete demontovať pneumatiky, použite predvulkanizované materiály.

Pamätajte však na to, že podľa vyhlášky môžu byť pneumatiky opravované dlhodobo iba odborne. Každý zásah musí byť v súlade s technickou normou.

Ak máte poškodený nárazník alebo kostru, bude treba zvulkanizovať pneumatiku za tepla alebo za studena. Tento proces nasleduje po dôkladnej kontrole a úprave poškodenej časti plášťa. Snažte sa, aby ste prišli ku odborníkovi najskôr, ako je to možné. V opačnom prípade riskujete, že miesto poškodenia sa rozšíri alebo sa do pneumatiky dostanú nečistoty, ktoré ju poškodia nenávratne.