• Domov
  • Technická podpora: Ako si vybrať správnu pneumatiku?

Technická podpora: Ako si vybrať správnu pneumatiku?

Informácie o pneumatikách

Aké typy pneumatík poznáme?

Podľa sezónnosti sa rozdeľujú do troch kategórii:

Zimné

Tento typ je špeciálne vyvinutý tak, aby zabezpečil trakciu na ľade a snehu. Okrem hlbšieho behúňa majú v sebe primiešané aj špeciálne hydrofilné zmesi, ktoré zabraňujú kĺzaniu na mokrej vozovke. Musia byť na bočnici označené písmenami
„M+S“, „M. S.“ alebo „M & S“

Letné

Letné pneumatiky dokážu priľnúť perfektne k mokrej aj suchej vozovke. Poskytujú vysokú jazdnú stabilitu v zákrutách. Len vďaka nim bude vaša spotreba optimálna aj pri vysokých letných teplotách.Pri nízkych teplotách však strácajú ideálne vlastnosti.

Celoročné

Kombináciu prijateľného výkonu v suchom prostredí aj v snehu. Majú stredné hĺbky dezénu. Gumové zmesi sú namiešané tak, aby boli o čosi mäkšie ako u letných pneumatík.

Čo znamenajú čísla vyrazené na pneumatike?

Keď sa pozriete na svoju pneumatiku zboku, uvidíte niekoľkomiestny kód. Tieto čísla a písmená vám dokážu prezradiť všetky informácie o rozmeroch, nosnosti a možnostiach jej využitia.

Technická podpora

Napríklad na pneumatike od Dunlopu môžete vidieť kód 205 / 55 R 16 91 W. Jednotlivé parametre znamenajú:

  • 205 – šírka pneumatiky (v mm),
  • 55 – pomer výšky k šírke pneumatiky (v %). Mnoho ľudí sa nesprávne domnieva, že ide priamo o veľkosť pneumatiky. V skutočnosti však napríklad hodnota 55 znamená, že výška sa rovná 55 % jej šírky. V tomto prípade by to bolo 112,75 mm (55 % z 205 mm).
  • R – znamená radiálny. Toto označenie sa vzťahuje na usporiadanie kordových nití v plášti pneumatiky.
  • 16 – vnútorný priemer pneumatiky (v palcoch) - číslo, ktoré je dôležité poznať kvôli veľkosti disku. 16 palcov je 406,4 mm (1 palec = 25,4 mm).
  • 91 – index nosnosti. Určuje maximálnu hmotnosť, ktorú môže pneumatika uniesť, keď je správne zaťažená. Každej hodnote je priradená príslušná hmotnosť. Pre 91 je to 615 kg. Podľa vyhlášky môžete používať iba pneumatiku, ktorá má identický, alebo vyšší index nosnosti, ako máte uvedený v Technickom preukaze vozidla.
  • W – rýchlostný index. Pomocou neho sa viete zorientovať v maximálnej rýchlosti, ktorú pneumatika zvládne, a teda, akou ste limitovaní na tachometri. Sú označované veľkými písmenami abecedy. V súlade s cestnými pravidlami je povolená iba pneumatika s identickým alebo vyšším rýchlostným indexom.
Označenie
Maximálna rýchlosť
Typ auta
L
120 km/h
Off-road autá a tiráky
M
130 km/h
Náhradné pneumatiky
N
140 km/h
Náhradné pneumatiky
Q
160 km/h
SUV 4x4
R
170 km/h
Pickup
S
180 km/h
Rodinné sedany a vany
T
190 km/h
Rodinné sedany a vany
U
200 km/h
Sedany a kupé
H
210 km/h
Športové autá
V
240 km/h
Športové autá
Z
240+ km/h
Exotické športové autá
W
270 km/h
Exotické športové autá
Y
300 km/h
Exotické športové autá

Oplatí sa oprava pneumatík?

Zákon o pneumatikách hovorí, že nesmú mať na vonkajšom povrchu poškodenia, vďaka ktorým by ste mali porušenú alebo obnaženú kostru. Čo sa týka dezénu, podľa Zbierky zákonov č. 464/2009 platí, že hlavné drážky v centrálnej časti musia mať hĺbku minimálne:

Typ vozidla
Minimálna hrúbka
L1e – dvojkolesové vozidlá s maximálnou rýchlosťou 45 km/h
1 mm
Ostatné – kategória M a N – motorové vozidlá, ktoré majú minimálne 4 kolesá, slúžia na prepravu osôb a nákladu
1,6 mm
Ostatné – kategória M a N – keď sú prezuté na zimné pneumatiky
3 mm

Ak zistíte, že sú vaše pneumatiky opotrebované, drobnejšie porušenia pneumatík nemusíte hneď riešiť ich výmenou. Ak zistíte chybu pri jazde, môžete použiť sadu na opravu pneumatík ako prvú pomoc.

Ak potrebujete núdzovo dôjsť do cieľa, môžete opravu vykonať vstreknutím schváleného prípravku do pneumatiky. Ak nechcete demontovať pneumatiky, použite predvulkanizované materiály.

Pamätajte však na to, že podľa vyhlášky môžu byť pneumatiky opravované dlhodobo iba odborne. Každý zásah musí byť v súlade s technickou normou.

Ak máte poškodený nárazník alebo kostru, bude treba zvulkanizovať pneumatiku za tepla alebo za studena. Tento proces nasleduje po dôkladnej kontrole a úprave poškodenej časti plášťa. Snažte sa, aby ste prišli ku odborníkovi najskôr, ako je to možné. V opačnom prípade riskujete, že miesto poškodenia sa rozšíri alebo sa do pneumatiky dostanú nečistoty, ktoré ju poškodia nenávratne.

Ako mám skladovať pneumatiky?

Závisí od toho, či pneumatiky skladujete:

  • na diskoch – odporúča sa skladovať ich poukladané na sebe, resp. zavesené,
  • bez diskov – uskladňujte ich vedľa seba, každých 14 dní sa oplatí ich otočiť, aby nedošlo k deformácii.

Svetlo a teplo spôsobujú predčasné starnutie

Dávajte pozor aj na priestory, v ktorých budú uložené. Ideálne sú tmavé, suché a chladné priestory. Špeciálne sa treba vyvarovať produktom na báze ropy (oleje, pohonné hmoty, mazadlá a pod.). Spôsobujú, že povrch naberie hubovitý ráz a stráca elastický charakter.

V prípade, že nemáte miesto alebo vhodné podmienky, spoľahnite sa radšej na skladovanie v profesionálnom servise.

Čo hovorí vyhláška na výber pneumatiky?

Pneumatiky nakupujte v súlade s technickým preukazom

Rozmer vždy určuje priamo výrobca vozidla spolu s producentmi pneumatík. Všetky potrebné informácie sa dozviete v technickom preukaze.

registration

Dávajte si pozor na body vo vyhláške:

  • Ak je na ceste súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, musíte mať prezuté zimné pneumatiky. Povinné ich musíte mať aspoň na jednej náprave v čase od 15. novembra do 31. marca.
  • Nezabudnite na rovnaký rozmer a druh pneumatiky na jednej náprave, čiže identický musí byť aj dezén a značka.
  • Dezén nesmie byť opotrebovaný a jeho minimálna hrúbka musí spĺňať určité kritériá.
  • Rýchlostný index u zimných pneumatík môže byť identický alebo najviac o jeden stupeň nižší, aký môžete nájsť v technickom preukaze. Ak máte uvedený index T, môžete kúpiť ešte S.

6 faktov o montáži pneumatík

Montáž pneumatík by ste mali vždy nechať na odborný servis. Dávame vám 6 odporúčaní:

  1. Používajte vždy disky, ktoré majú predpísanú veľkosť. Musia byť v bezchybnom stave (bez korózie, mechanicky nepoškodené).
  2. Dôležité je nechať namontovanú pneumatiku dynamicky vyvážiť.
  3. Ak ste sa rozhodli pre nové plášte, nezabudnite na nový bezdušový ventil. Bezdušové plášte zabezpečujú, že v prípade prerazenia vzduch uniká pomaly. Kombinujte ich na ráfiky s bezpečnostným prevedením profilu dosadacej plochy (napr. typu HUMP). Pätky plášťa musia presahovať profil HUMP.
  4. Dbajte na to, aby boli pneumatiky správne natlakované. Hodnota optimálneho tlaku sa líši podľa typu a značky vozidla. Nájdete ju na poklope palivovej nádrže z vnútornej strany.Taktiež ho treba prispôsobiť zaťaženiu vozidla.
  5. Spolu s montážou skontrolujte aj geometriu podvozku a dovážte kolesá.
  6. Nové pneumatiky sa musia prvých niekoľko sto kilometrov zabehnúť. Skúste si dať pozor na vysoké rýchlosti. Behúň sa tak stabilizuje a vaše pneumatiky vám budú slúžiť dlhšiu dobu.

Sú vaše pneumatiky opotrebované?

Pneumatiky nakupujte v súlade s technickým preukazom

Nič nevydrží večne, ani vaše pneumatiky. Neexistuje vzorec, podľa ktorého by ste uniformne vedeli predpovedať vek. Niekedy vydržia iba dve sezóny za sťažených podmienok. Ak so svojím autom veľmi nejazdíte, po viac ako piatich rokoch treba vykonať kontrolu obzvlášť starostlivo. Dochádza totiž k opotrebovaniu gumy vplyvom podmienok, akými sú napríklad slnečné žiareniem a vlhkosť .

S opotrebovaním dezénu sa zhoršujú brzdné vlastnosti. Zvyšuje sa pravdepodobnosť aquaplaningu, kedy dochádza k preniknutiu vody medzi pneumatikou a vozovkou.

Ako najčastejšie dochádza k poškodeniu pneumatík?

Na tlaku záleží

Iba správne natlakovaná pneumatika dokáže zabezpečiť optimálne jazdné vlastnosti. Ak máte pneumatiky podhustené, riskujete defekt. Má to taktiež negatívny vplyv na životnosť. Prehustenie zaťaží vaše tlmiče a taktiež zhorší váš jazdný komfort.

Tlak by ste mali merať každé dva týždne, pretože zohrievaním pneumatiky počas jazdy dochádza k častým zmenám.

demage

Vaša jazda by nemala byť ako z formuly

Ak chcete vyťažiť zo svojej pneumatiky čo najviac, musíte byť na ňu dobrí. Jazdenie štýlom plný plyn a následne prudké brzdenie spôsobuje zvyšovanie teploty v pneumatike. To má za následok zvyšovanie tlaku. Na ojazdenosť negatívne následky aj nesprávne nastavená geometria podvozku. To vedie k lokálnemu zaťaženie pneumatiky a nerovnomernému opotrebovaniu.

Podobný efekt v podobe nerovnovázneho zaťaženia môžu spôsobovať aj opotrebované tlmiče. Na behúni sa môžu vytvoriť „vlny“, t.j. striedanie viac a menej opotrebovaných pásov.

Dávajte si taktiež pozor na prekážky a nerovnosti. Pri rýchlom nábehu na ostrý povrch môže dôjsť k mikrotrhlinke, ktorá sa bude postupne rozširovať.

Čo vplýva na starnutie pneumatík?

Základom zostavovania pneumatík je lepenie gumy na oceľové kordy. Do gumových zmesí sa pridávajú rôzne aditíva, ktoré majú pôsobiť proti starnutiu. Nerobia ich však nesmrteľnými. Realita je taká, že vek pneumatiky sa počíta už od jej výroby, nie od okamihu, kedy ich prezujete.

Vylepšovaním materiálov sa postupne predlžuje aj čas ich slúženia. Radiálne pneumatiky vydržali v 70-tych rokoch iba niečo vyše 32 000 kilometrov (približne 2 roky). Postupne sa ich životnosť predlžuje až na 49 000 kilometrov.

Koľko rokov pneumatiky vydržia?

Žiaľ, jednoznačná odpoveď neexistuje. V súčasnosti sa uskutočňuje viacero testov o výdrži pneumatík. Zohľadňujú viaceré premenné ako napr.:

  • slnečné žiarenie,
  • frekvencia používania (časté alebo príležitostné),
  • kvalita starostlivosti (správny tlak, nastavenie kolies).

Britská asociácia výrobcov kaučuku (BRMA) vydala v júni 2001 odporúčanie: „Členovia BRMA radia, aby sa pneumatiky nevyužité viac ako 6 rokov nedostávali do servisov. Taktiež všetky kusy staršie ako 10 rokov by mali byť nahradené.“